AVRO-2020-nin seçmə mərhələsində IX tur başlayıb.
Asmedia.az xəbər verir ki,APA-nın məlumatına görə, turun ilk qarşılaşması Türkiyənin İstanbul şəhərində baş tutub.
H qrupunda mübarizə aparan qonşu ölkənin əsas yığması İslandiyanı sınağa çəkib. Qrupun lideri olan “ay-ulduzlular”ın üstünlüyün şəraitində keçən matçda qol vurulmayıb.
Bu qolsuz heç-heçə Şenol Günəşin yetirmələrinə final mərhələsinə vəsiqə qazandırıb. Xal hesabını 20-yə çatdıran Türkiyə 3-cü pillədəki İslandiya ilə dörd xallıq fərqi qoruyub.
Bu, günün digər iki qarşılaşması, həmçinin son turun nəticələrindən asılı olmayaraq “ay-ulduzlular”a ilk iki yerdən birini, həmçinin AVRO-2020-yə vəsiqəni təmin etmək imkanı yaradıb. İslandiyanın xal itkisi türkiyəlilərlə yanaşı, Fransa üçün də sərfəli olub. Son dünya çempionları 3 xal qabaqladıqları və şəxsi oyunlarda üstələdikləri (1:0, 4:0) İslandiya üçün əlçatmaz olublar.
Qeyd edək ki, Türkiyə və Fransaya qədər 6 komanda - Belçika, Polşa, Ukrayna, Rusiya, İspaniya və İtaliya da final mərhələsinə yüksəlmişdi.